Consultrius — Kancelaria Prawna

Kancelaria Prawna

Pozew o zwrot kaucji

Jeśli teraz doświadczasz niesprawiedliwego niewypłacania kaucji przez wynajmującego i czujesz się oszukany, skorzystaj z pomocy naszych najlepszych prawników! Szybko odzyskamy Twoje pieniądze.

🟢 Skontaktuj się z nami teraz i odzyskaj swoją kaucję w ekspresowym tempie!

🟢 97% spraw wygranych na korzyść naszych klientów.

🟢 Profesjonalizm i oszczędność czasu.

Co robić, jeśli wynajmujący unika zwrotu kaucji?

Jeśli nie ma przyczyn do zatrzymania kaucji, najemca ma prawo o jej zwrot. Jeśli wynajmujący mimo wszystko odmawia zwrotu pieniędzy, pierwsze, co musi zrobić najemca, to napisać oficjalne wezwanie do zwrotu kaucji i wysłać go wynajmującemu z potwierdzeniem odbioru. W wezwaniu należy podać:
1. Wysokość kaucji
2. Do jakiej daty należy ją zwrócić
3. Na jakie konto bankowe
Jeśli wynajmujący nie zareagował na takie wezwanie, następnym krokiem będzie pozew o zwrot kaucji mieszkaniowej.

Jak napisać podanie o zwrot kaucji za mieszkanie?

Podanie o zwrot kaucji za mieszkanie jest niczym innym jak oficjalne pismo z prośbą o zwrot pieniędzy. Lepiej, żeby takie pismo zostało sporządzone przez prawnika, co zagwarantuje jego prawidłowość i poprawność. W podaniu zaznacza się: data trwania umowy wynajmu, adres lokalu, wysokość kaucji, warunki wpłaty i zwrotu. Pozostaje pytanie: jeśli decyzja o zwrot kaucji będzie na rzecz najemcy, ile czasu ma sąd na zwrot kaucji? W ustawie o ochronie praw lokatorów mówi się, że po wyniesieniu pozytywnej decyzji sąd ma 30 dni, żeby zwrócić kaucje. Także za opóźniony zwrot kaucji, najemcy przysługują odsetki za brak zwrotu kaucji, co według prawa polskiego mogą wynosić do 30 proc. od kwoty.
Lista dokumentów wymaganych do złożenia pozwu
Do pozwu o zwrot kaucji mieszkaniowej należy dołączyć kopię umowy z zaznaczeniem terminów wynajmu i adresu lokalu, kopię protokołu zdawczo odbiorczego, a także wszystkie możliwe oficjalne potwierdzenia wpłaty kaucji przez najemcę.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnika, jeśli nie możesz zwrócić kaucji?

Jak w przypadku sporządzenia wezwania do zwrotu kaucji tak i pozwu sądowego polecamy skorzystać z usług naszych doświadczonych prawników, którzy wiele lat pomagają najemcom w szybki i prawidłowy sposób zwrócić wpłacone kaucje, a w szczególnych przypadkach zatroszczą się też o odsetki za brak zwrotu kaucji. 

Skontaktuj się z nami i pomożemy ci przejść przez wszystkie procedury urzędowe i sądowe od samego początku i do zwrotu twojej kaucji. Nie pozostawaj sam ze swoim problemem. Pozwól prawnikowi z wieloletnią praktyką okazać ci profesjonalną pomóc.

Co to jest kaucja za mieszkanie?

Kaucja to zabezpieczenie umowy wynajmu lokalu. Jest to suma, która służy pokryciu ewentualnych roszczeń, związanych z umową w różnych sytuacjach awaryjnych. Więc, jeśli najemca coś uszkodzi czy spóźni się o opłatą czynszu, ta kwota zostanie pokryta właśnie z kaucji. 

Kaucja powinna być zwrócona lokatorowi, jeśli do końca umowy nie zajdzie potrzeba skorzystania z tych pieniędzy.

Co to jest

Kaucja jako element umowy wynajmu

Przy wynajęciu nowego mieszkania, często zastanawiamy się czy właściciel po zakończeniu umowy zwróci nam naszą kaucję. Niestety coraz częściej występują sytuacje, kiedy wynajmujący pod bądź jakim pretekstem zatrzyma te pieniądze dla siebie. Z kolei kaucja jest nieodzownym elementem w trakcie wynajęcia lokalu, którego nie da się tak po prostu uniknąć. 

Jeśli wynajmujący i najemca działają uczciwie i zgodnie z prawem to po zakończeniu umowy nie powinno wystąpić żadnych nieporozumień. Jednak co warto wiedzieć przy podpisaniu umowy wynajmu, żeby ustrzec się przez nieuczciwymi osobami? 

Zamów indywidualną konsultację z prawnikiem, i sprawdź czy twoja umowa o wynajem lokalu jest zgodna z prawem. Skontaktuj się z nami już teraz. Pomożemy ci wykryć wszystkie haczyki i uniknąć niepożądanych sytuacji w przyszłości.

Jak postępować? ​

Brak zwrotu kaucji

Już wyjaśniliśmy czym jest i do czego służy kaucja. Także zaznaczyliśmy, że kaucja służy gwarancją wynajmującemu, że nie pokryje on z własnej kieszeni koszty naprawy sprzętu czy remontu mieszkania za swojego najemcę. 

Teraz żadna umowa wynajmu nie podpisuje się bez wpłaty kaucji. Pozostaje nam do wyjaśnienia w jaki sposób najemca może zagwarantować zwrot swoich pieniędzy po wygaśnięciu umowy oraz co zrobić, jak właściciel mieszkania nie chce oddać kaucji?


W teorii wszystko jest logicznie i sprawiedliwie: najemca płaci kaucję, korzysta w czasie określonym z lokalu, po zakończeniu umowy wynajmujący zwraca kaucję. 
Na praktyce sytuacja może wyglądać inaczej. Warto pamiętać, że są sytuacje, kiedy wynajmującemu przysługuje prawo nie zwrotu kaucji w całości lub częściowo:


1. Kiedy najemca wcześniej rozwiązał umowę wynajmu. (Wtedy właściciel lokalu ma prawo skorzystać ze środków kaucji, żeby pokryć wydatki za mieszkanie do momentu znalezienia innego najemcę)
2. Kiedy lokal czy przedmioty w lokalu (w tym sprzęty) zostały uszkodzone przez najemcę i potrzebują naprawy
3. Kiedy najemca korzystał z lokalu w sposób nie właściwy bez poprzedniego uzgodnienia z właścicielem


W tych przypadkach zwrot kaucji w pełni lub częściowo zależy od dobrej woli wynajmującego. W innych przypadkach, czyli kiedy umowa wynajmu została w pełni zrealizowana bez dodatkowych wydatków, właściciel powinien zwrócić całą kwotę kaucji. Niestety wynajmujący nie zawsze są chętni do oddania pieniędzy, dlatego najemca musi jeszcze na początku współpracy ubezpieczyć siebie od przykrych sytuacji. 


Jeśli teraz doświadczasz tak przykrej sytuacji jak niesprawiedliwe niewypłacanie twojej kaucji przez wynajmującego, czujesz się oszukany i nie wiesz dokładnie co robić, masz unikalną możliwość uzyskać pomocy od jednego z naszych najlepszych prawników. 

Współpraca z nami to oszczędność czasu, profesjonalizm oraz 97 procent pozytywnych decyzji sądowych na rzecz naszych klientów. 

Zaufaj nam i zdziwisz się jak szybko rozwiążemy twoją sprawę. 

Co jeśli kaucja zostanie wykorzystana?

Wynajmujący powinien zadbać, żeby powód i sposób wykorzystania kaucji były właściwie udokumentowane. Najprościej to zrobić przy opóźnieniu opłat w czynszu, trudniej jeśli chodzi o uszkodzenie lokalu. W tym drugim przypadku należy mieć paragony czy rachunki, dotyczące naprawy sprzętu lub remontu mieszkania. Pamiętaj, że ty jako najemca masz prawo wiedzieć dlaczego i jak została wykorzystana twoja kaucja, i naturalnie żądać zwrotu pozostałych pieniędzy.

Jaka wysokość kaucji?

Zwykle kaucja odpowiada wysokości czynszu minimalnie za dwa miesiące. Ustawa ochrony praw lokatorów wyznacza maksymalną kwotę kaucji w dwunastokrotnym rozmiarze.

Jak najemca może zagwarantować sobie zwrot kaucji nawet od niegrzecznego wynajmującego?


Przede wszystkim kaucja musi być ściśle doprecyzowana. Zatroszcz się o tym, żeby jej wysokość została wpisana do umowy wraz z określonymi terminami wpłaty i zwrotu.

Przy okazji nie wpłacaj kaucji gotówką, a skorzystaj z przelewu bankowego. Zaznacz tytuł przelewu, np. „Kaucja za wynajęcie mieszkania pod adresem … ”. W przypadku bądź jakich sporów lub problemów trudno udowodnić, że jakaś kwota została wpłacona na rzecz wynajmującego. Co więcej może być trudno udowodnić czym była dana kwota. W przyszłości potwierdzenie twojego przelewu obowiązkowo z tytułem będzie czy nie najważniejszym udowodnieniem. Jeśli jednak kaucja została wpłacona w gotówce, wynajmujący musi ci dać pisemne potwierdzenie o jej odebraniu.